1960- 1969

1969 

TEAM RESULTS

CLASS 5A-4A STATE TOURNAMENT

STATE CHAMPIONS - ARKANSAS CITY

COACH - BUNT SPEER

 

1. Arkansas City - 56

2. Newton - 43

3. KC-Wyandotte - 30

4. Wichita Heights - 26

5. Topeka West - 24

5. Topeka Seaman - 24

7. Garden City - 22

8. Salina - 21

9. Hutchinson - 20

10. Wichita West - 17

* 14 more teams scored pts.

 

site - El Dorado

 

INDIVIDUAL RESULTS

 

95 lbs

1st - Mark Jackson (Arkansas City)

2nd - Randy Sutton (Salina)

3rd - Tim Essex (Emporia)

4th - Gary Porubsky (Topeka Seaman)

 

103 lbs

1st - Jim Ramirez (Arkansas City)

2nd - Dennis Switzky (Topeka Seaman)

3rd - Mark Engel (Salina)

4th - Dennis Shiedler (Wichita North)

 

112 lbs

1st - Mike Metzler (Newton)

2nd - Mark Hooker (Garden City)

3rd - Mike Shinn (Hutchinson)

4th - David Little (Wichita West)

 

120 lbs

1st - Nick Smith (Kapaun Mt. Carmel)

2nd - Vince Farino (Topeka West)

3rd - Wayne Jackson (Arkansas City)

4th - Steve Keys (Newton)

 

127 lbs

1st - Joe Ramirez (Arkansas City)

2nd - Sig White (Newton)

3rd - Larry Smith (Salina)

4th - Doug Lierle (Garden City)

 

133 lbs

1st - Doug Lunt (Wichita Heights)

2nd - Mic Ballard (Hutchinson)

3rd - Mike Knudson (Junction City)

4th - Wendell Bates (El Dorado)

 

138 lbs

1st - Tom Lotka (Wyandotte)

2nd - Ray Kramer (Wichita Campus)

3rd - Mike Smith (Kapaun Mt. Carmel)

4th - Doug White (Emporia)

 

145 lbs

1st - Bill Goff (Arkansas City)

2nd - Chris Kanarze (KC-Wyandotte)

3rd - Steve Walters (Topeka Seaman)

4th - Greg Hug (Topeka Hayden)

 

154 lbs

1st - Bob Van Horn (Leavenworth)

2nd - Steve Merritt (Newton)

3rd - Jeff Sherrill (Wichita East)

4th - Gary Blosser (Topeka Seaman)

 

165 lbs

1st - Dennis Craig (Topeka West)

2nd - Mickey Casey (Wichita North)

3rd - Marvin Shellenbarger (Topeka High)

4th - Clyde Barbee (Hutchinson)

 

180 lbs

1st - Joe Morrell (Wichita West)

2nd - Bill Alsop (Garden City)

3rd - Craig Lancaster (Shawnee Mission South)

4th - Dan Gay (Topeka High)

 

Heavyweight

1st - Gary Murdock (Wichita Heights)

2nd - David Scott (KC-Wyandotte)

3rd - John Ballard (Shawnee Mission South)

4th - Chris Raimey (Topeka High)

 

1969 

TEAM RESULTS

CLASS 3-2-1A STATE TOURNAMENT

STATE CHAMPIONS - HOXIE

COACH - BILL PICKINPAUGH

 

1. Hoxie - 78

2. St. Francis - 59

3. Norton - 51

4. Goodland - 31

5. KC-Rosedale - 20

6. Oakley - 19

7. Atwood - 18

8. Oberlin - 17

9. Bonner Springs - 16

10. Clay Center - 15

* 14 more teams scored pts.

 

site - Colby

 

INDIVIDUAL RESULTS

 

95 lbs

1st - Roger Fisher (Norton)

2nd - Terry Holliman (St. Francis)

3rd - R. Williams (KC-Rosedale)

4th - Rod Spellman (Clay Center)

 

103 lbs

1st - Wally Pope (Hoxie)

2nd - Jim Frewen (St. Francis)

3rd - S. Noel (Abilene)

4th - Greg Grater (Riley County)

 

112 lbs

1st - Tim Lewis (Hoxie)

2nd - Neal Hurst (Goodland)

3rd - Tom Ankerman (Norton)

4th - Chris Curtin (Colby)

 

120 lbs

1st - Craig Hill (St. Francis)

2nd - Eddie Miller (Hoxie)

3rd - Bob Vieyra (Wellington)

4th - Allen Anderson (Oberlin)

 

127 lbs

1st - Dan Winter (Hoxie)

2nd - Paul Riemann (Norton)

3rd - Randy Cook (St. Francis)

4th - Gary Wadkins (Ottawa)

 

133 lbs

1st - Rex Mauck (Hoxie)

2nd - Paul Nelson (Atwood)

3rd - Kenny Walton (Bonner Springs)

4th - Roger Wilt (St. Francis)

 

138 lbs

1st - Dave Brock (Goodland)

2nd - Ed Donnely (Clay Center)

3rd - Steve Launchbaugh (Hoxie)

4th - Gale Cook (St. Francis)

 

145 lbs

1st - Quentin Horning (Norton)

2nd - Gary Reinert (Atwood)

3rd - Ray Funk (Oakley)

4th - Mike Crimmins (Clay Center)

 

154 lbs

1st - Jim Stanley (Oberlin)

2nd - Guy Tiner (Bonner Springs)

3rd - Jim Meittner (Hoisington)

4th - Jack Ryser (Effingham)

 

165 lbs

1st - Gary Walter (St. Francis)

2nd - David Taylor (Hoxie)

3rd - Ralph Hackley (Norton)

4th - John Decker (Oakley)

 

180 lbs

1st - Mike Doherty (Paola)

2nd - Gregg Todd (Goodland)

3rd - Mike Rummell (Oakley)

4th - Butch Owens (KC-Rosedale)

 

Heavyweight

1st - Alan Dolezal (Russell)

2nd - Leo Williams (KC-Rosedale)

3rd - Ed Mattke (WaKeeney)

4th - Ralph Madden (Effingham)

 

1968

TEAM RESULTS

CLASS AA STATE TOURNAMENT

STATE CHAMPIONS - WICHITA HEIGHTS

COACH - DEE GARD

 

1. Wichita Heights

 

site - Arkansas City

 

INDIVIDUAL RESULTS

 

95 lbs

1st - Dennis Switzky (Topeka Seaman)

2nd - Jim Ramirez (Arkansas City)

3rd - Richard Maestes (Derby)

4th - Ron Plankenhorn (Garden City)

 

103 lbs

1st - Steve Fergerson (Dodge City)

2nd - Bob Harris (Wellington)

3rd - Bob Ledbetter (Wichita Heights)

4th - Grover Edie (Junction City)

 

112 lbs

1st - Mike Metzler (Newton)

2nd - Wayne Jackson (Arkansas City)

3rd - Nick Smith (Kapaun Mt. Carmel)

4th - Kerwin Stemmons (Wichita East)

 

120 lbs

1st - Jon Gull (El Dorado)

2nd - Doyle Phillips (Derby)

3rd - Bill Jabara (Wichita Heights)

4th - Mike Beck (Dodge City)

 

127 lbs

1st - Doug Lunt (Wichita Heights)

2nd - Gary Keith (Salina)

3rd - Mike Minihan (Wellington)

4th - Joe Ramirez (Arkansas City)

 

133 lbs

1st - Bob Lunt (Wichita Heights)

2nd - Ken Smith (Newton)

3rd - Larry Woolridge (Liberal)

4th - Ray Kramer (Wichita Campus)

 

138 lbs

1st - Rick Lewis (Arkansas City)

2nd - Wardell Bell (Wichita Heights)

3rd - Wayner Brewer (Salina)

4th - Jack Thaw (Newton)

 

145 lbs

1st - Rob Williams (Wichita Campus)

2nd - Steve Prather (Wichita East)

3rd - Al Galbreath (Leavenworth)

4th - Randy Lettau (Newton)

 

154 lbs

1st - Val Landes (Wellington)

2nd - Steve Merritt (Newton)

3rd - Kendall Reed (Arkansas City))

4th - Leland McGraw (Garden City)

 

165 lbs

1st - J.D. Armstrong (Liberal)

2nd - Ron Kramer (Wichita Campus)

3rd - Lee Sweet (Highland Park)

4th - Jim Kodras (Manhattan)

 

180 lbs

1st - Ron Capoccia (Topeka Hayden)

2nd - Jim Oeser (Bishop Carroll)

3rd - Pat Morrell (Wichita West)

4th - Mickey Bahr (KC-Washington)

 

Heavyweight

1st - Barry Primm (Olathe)

2nd - Kent Cochran (Wellington)

3rd - Chris Michaels (Winfield)

4th - Wes Briggs (El Dorado)

 

1968

TEAM RESULTS

CLASS AB STATE TOURNAMENT

STATE CHAMPIONS - NORTON

COACH - J.R. 'JAKE' DURHAM

 

1. Norton

 

site - Colby

 

INDIVIDUAL RESULTS

 

95 lbs

1st - Roger Fisher (Norton)

2nd - Wally Pope (Hoxie)

3rd - Mike Woofter (Colby)

4th - Randy Cook (St. Francis)

 

103 lbs

1st - Tom Ankenman (Norton)

2nd - Mike Holliman (St. Francis)

3rd - Tom Byers (St. John's Military)

4th - Allen Wolfe (KC-Rosedale)

 

112 lbs

1st - Stan Ward (Norton)

2nd - Lloyd Ford (Bonner Springs)

3rd - Dale Coy (Columbus)

4th - Ed Miller (Hoxie)

 

120 lbs

1st - Hugh Wigginton (Hoxie)

2nd - Paul Riemann (Norton)

3rd - John Sloan (Oberlin)

4th - Lanny DeGood (St. Francis)

 

127 lbs

1st - David Brock (Goodland)

2nd - Dale Samuelson (Oakley)

3rd - Scott Curtin (Colby)

4th - Dale Smith (Hoxie)

 

133 lbs

1st - Mike Tangren (Winfield-St. John's)

2nd - Dan Winter (Hoxie)

3rd - Wayne Thiele (Norton)

4th - Ed Donley (Clay Center)

 

138 lbs

1st - Quentin Horning (Norton)

2nd - Wes Bainter (Hoxie)

3rd - Larry Thornburg (Goodland)

4th - Fred Steele (Abilene)

 

145 lbs

1st - Steve Miller (St. Francis)

2nd - Duane Riley (Hugoton)

3rd - Ralph Hejny (Hoisington)

4th - Bill Sims (Oakley)

 

154 lbs

1st - Tony Henningsen (Oberlin)

2nd - Gary Walters (St. Francis)

3rd - Jack Ryser (Effingham)

4th - Guy Tiner (Bonner Sprigs)

 

165 lbs

1st - Marv Raile (St. Francis)

2nd - Don Lemmon (Oberlin)

3rd - Mike Doherty (Paola)

4th - Mike Madden (Effingham)

 

180 lbs

1st - Bill Keller (St. Francis)

2nd - Garrett Gwaltney (Norton)

3rd - Doug Cramer (Pratt)

4th - Mike Butler (Marysville)

 

Heavyweight

1st - Ron Walker (Ulysses)

2nd - Rex Van Horn (Colby)

3rd - Paul McClure (KC-Rosedale)

4th - Eldon Moyer (Chapman)

 

1967

TEAM RESULTS

CLASS AA STATE TOURNAMENT

STATE CHAMPIONS - SALINA

COACH - 

 

1. Salina - 66

2. Wellington - 33

3. Derby - 32

4. Newton - 24

5. Hutchinson - 21

5. Arkansas City - 21

7. Topeka Hayden - 19

7. Hays Cadets - 19

9. Dodge City - 18

10. Highland Park - 16

* 12 other teams scored pts.

 

 

site - Hutchinson Sports Arena

 

 

INDIVIDUAL RESULTS

 

95 lbs

1st - Steve Gall (Dodge City)

2nd - Phil Wilson (Hutchinson)

3rd - Bob Gill (Salina)

4th - John Teeter (Derby)

 

103 lbs

1st - Rick Marts (KC-Turner)

2nd - Mickey Tesche (Wichita Campus)

3rd - Don Howard (Leavenworth)

4th - Kirk Miles (Winfield)

 

112 lbs

1st - John Gull (El Dorado)

2nd - Alan Maestas (Derby)

3rd - Steve Nyquist (Salina)

4th - Doug Lunt (Wichita Heights)

 

120 lbs

1st - Mike Minnihan (Wellington)

2nd - Alan Maestas (Derby)

3rd - David Barrett (Newton)

4th - John Isaacs (Topeka Hayden)

 

127 lbs

1st - Gary Keith (Salina)

2nd - Marion Crawford (Hutchinson)

3rd - Gary Burroughs (Emporia)

4th - Fred Holcomb (Kapaun Mt. Carmel)

 

133 lbs

1st - John Welfelt (Winfield)

2nd - Jack Thaw (Newton)

3rd - Chuck Howard (Salina)

4th - Larry Harris (Highland Park)

 

138 lbs

1st - Louis Morris (Arkansas City)

2nd - Wayne Brewer (Salina)

3rd - Pres White (Emporia)

4th - Paul Peloquin (Hays Cadets)

 

145 lbs

1st - Valdon Landes (Wellington)

2nd - Randy Lettau (Newton)

3rd - Terry Betts (Salina)

4th - Mike Baker (Hutchinson)

 

154 lbs

1st - Jim Ryan (Hays Cadets)

2nd - John McCloskey (Salina)

3rd - Greg Werner (Bishop Carroll)

4th - Wilbert Washington (Wichita Heights)

 

165 lbs

1st - J.D. Armstrong (Liberal)

2nd - Ron Balding (Derby)

3rd - Steve Elder (Salina)

4th - Pat Morell (Wichita West)

 

180 lbs

1st - Ron Capoccia (Topeka Hayden)

2nd - Gary Wilkerson (Wellington)

3rd - Dave Retter (Manhattan)

4th - Jim Orth (Dodge City)

 

Heavyweight

1st - Don Edson (Highland Park)

2nd - Max Stacy (Arkansas City)

3rd - Grady Elder (Salina)

4th - Jeff Hane (Topeka Hayden)

 

1967

TEAM RESULTS

CLASS AB STATE TOURNAMENT

STATE CHAMPIONS - ST. FRANCIS

COACH - GARY 'PUDGE' WILSON

 

1. St. Francis - 71

2. Norton - 69

3. Goodland - 59

4. Oakley - 51

5. Colby - 38

6. Hoxie - 23

7. Shawnee Heights - 21

8. Oberlin - 18

9. Pratt - 13

10. Ulysses - 10

* 5 other teams scored pts.

 

 

site - Colby

 

 

INDIVIDUAL RESULTS

 

95 lbs

1st - Randy Cook (St. Francis)

2nd - Renne Lohefener (Oberlin)

3rd - Mike Cooper (Hoxie)

4th - Gene Meerian (Oakley)

 

103 lbs

1st - Kenny Austin (Goodland)

2nd - Stan Ward (Norton)

3rd - Mike Holliman (St. Francis)

4th - Ed Miller (Hoxie)

 

112 lbs

1st - Steve Lampe (Colby)

2nd - Myron Lowry (Norton)

3rd - Robert Jackson (Oakley)

4th - Hugh Wiggington (Hoxie)

 

120 lbs

1st - Vic Campbell (Oakley)

2nd - Randy Rueb (St. Francis)

3rd - Dale Smith (Hoxie)

4th - Mitch Tiede (Goodland)

 

127 lbs

1st - Stan Faulkender (St. Francis)

2nd - Ron Teeter (Oakley)

3rd - Gary Schields (Goodland)

4th - Steve Meerpohl (Effingham)

 

133 lbs

1st - Mike Burke (Goodland)

2nd - Wayne Thiele (Norton)

3rd - Mike Singer (Shawnee Heights)

4th - David Dipman (Pratt)

 

138 lbs

1st - Quentin Horning (Norton)

2nd - Bill Sims (Oakley)

3rd - Tom Vernon (Russell)

4th - Jerry Bryan (Pratt)

 

145 lbs

1st - Roger Voss (Colby)

2nd - Robert Brock (Goodland)

3rd - Pat Donovan (Norton)

4th - Marvin Bower (Columbus)

 

154 lbs

1st - Ron Tacha (Norton)

2nd - Bill Keller (St. Francis)

3rd - Tom McKee (Colby)

4th - Jim Dorosson (Effingham)

 

165 lbs

1st - Marv Raile (St. Francis)

2nd - Don Lemmon (Oberlin)

3rd - Rod Swager (Colby)

4th - Ed Gruenbecker (Andale)

 

180 lbs

1st - Larry McGants (Goodland)

2nd - Steve Cook (St. Francis)

3rd - Garrett Gwaltney (Norton)

4th - Robert Gwin (Pratt)

 

Heavyweight

1st - Lawrence Wright (Shawnee Heights)

2nd - Albert Schmidt (Oakley)

3rd - Ron Walker (Ulysses)

4th - Ronny  Zwickle (Norton)

 

1966

TEAM RESULTS

CLASS AA STATE TOURNAMENT

STATE CHAMPIONS - ARKANSAS CITY

COACH - BUNT SPEER

 

1. Arkansas City - 40

2. El Dorado - 37

3. Salina - 31

4. Junction City - 29

5. Wichita East - 25

6. Derby - 22

6. Newton - 22

8. Liberal - 21

9. Garden City - 20

9. Wellington - 20

* 14 other teams scored pts.

 

 

* note - 1966 marked the first year of split State Wrestling Tournaments in Kansas.

 

site - Hutchinson Sports Arena

 

 

INDIVIDUAL RESULTS

 

95 lbs

1st - Eddie Oquendo (Newton)

2nd - Wayne Jackson (Arkansas City)

3rd - Ron Blanchat (Bishop Carroll)

4th - Mickey Teschke (Wichita Campus)

 

103 lbs

1st - Jon Gull (El Dorado)

2nd - Jim Barrett (Newton)

3rd - Marvin Flaaen (Junction City)

4th - George Jabara (Wichita Heights)

 

112 lbs

1st - Garland Edmonson (Junction City)

2nd - Jim Lundberg (Manhattan)

3rd - Chuck Banks (Arkansas City)

4th - Alan Attkisson (Wichita East)

 

120 lbs

1st - Steve Islas (Wichita East)

2nd - Ray Patterson (Derby)

3rd - Joe Greene (El Dorado)

4th - Bob Koch (Topeka Seaman)

 

127 lbs

1st - Herb Banks (Arkansas City)

2nd - John Smith (Junction City)

3rd - Roger Washburn (Manhattan)

4th - Daslie Hardin (Washington Bethel)

 

133 lbs

1st - Tom Scott (Liberal)

2nd - Roger Seward (Topeka West)

3rd - Andy Seerioz (Wellington)

4th - Mike Smith (Salina)

 

138 lbs

1st - Valdon Landes (Wellington)

2nd - Larry Dragone (Salina)

3rd - Louis Morris (Arkansas City)

4th - Jerry Williams (El Dorado)

 

145 lbs

1st - Rod Morgan (El Dorado)

2nd - Ron Mills (Garden City)

3rd - Bill Welfelt (Winfield )

4th - Mike Haney (KC-Turner)

 

154 lbs

1st - Brian Wells (Derby)

2nd - John McCloskey (Salina)

3rd - Jerry Munson (Arkansas City)

4th - Jesse Barnes (Wichita East)

 

165 lbs

1st - Jerry Verbeck (Wichita Heights)

2nd - John Lightner (Garden City)

3rd - Mike Wood (Wichita South)

4th - Teddy Woods (Wichita East)

 

180 lbs

1st - Bill Glenn (Topeka Hayden)

2nd - Dennis Schmitt (Liberal)

3rd - Ronnie Beard (Wichita West)

4th - Gary Wilkinson (Wellington)

 

Heavyweight

1st - Dwight Hemmerling (Hutchinson)

2nd - Grady Elder (Salina)

3rd - Pat Lindelow (Washington Bethel)

4th - Don Edson (Highland Park)

1966

TEAM RESULTS

CLASS AB STATE TOURNAMENT

STATE CHAMPIONS - ST. FRANCIS

COACH - GARY 'PUDGE' WILSON

 

1. St. Francis - 63

2. Norton - 56

3. Colby - 48

4. Goodland - 42

5. Hoxie - 38

6. Oakley - 32

7. Columbus - 19

8. Abilene - 15

9. Oberlin - 13

9. Ulysses - 13

* 6 other teams scored pts.

 

 

* note - 1966 marked the first year of split State Wrestling Tournaments in Kansas.

 

site - Goodland

 

 

INDIVIDUAL RESULTS

 

95 lbs

1st - Rod Olsen (Abilene)

2nd - Stan Ward (Norton)

3rd - Pat Chilen (Ulysses)

4th - Mike Holliman (St. Francis)

 

103 lbs

1st - Steve Lampe (Colby)

2nd - Myron Lowry (Norton)

3rd - Ralph Kruse (Oakley)

4th - George Washburn (Hoxie)

 

112 lbs

1st - Stan Faulkender (St. Francis)

2nd - Ron Hamilton (Bonner Springs)

3rd - Victor Campbell (Oakley)

4th - Gary Ulmer (Norton)

 

120 lbs

1st - Quentin Horning (Norton)

2nd - Les Rumback (Hoxie)

3rd - Gary Schields (Goodland)

4th - John Shurson (Abilene)

 

127 lbs

1st - Jim Rowh (Norton)

2nd - Dennis Gaston (Columbus)

3rd - Jerry Caldwell (Ulysses)

4th - Melvin Wagoner (Oakley)

 

133 lbs

1st - Richard Barton (Colby)

2nd - Oliver Krannawitter (Hoxie)

3rd - Roger Faulkender (St. Francis)

4th - Jack Vaughn (St. John's Military)

 

138 lbs

1st - Jim Lampe (Colby)

2nd - Ronnie Schields (Goodland)

3rd - Rick Rogers (St. Francis)

4th - Bill Rhodes (Douglass)

 

145 lbs

1st - David Wieland (Oakley)

2nd - Mike Cook (St. Francis)

3rd - Roger Voss (Colby)

4th - G.R. Stillwell (Hoxie)

 

154 lbs

1st - Gary Richards (Oberlin)

2nd - Ron Tacha (Norton)

3rd - Curtis Baldwin (Goodland)

4th - Ken Matlock (St. John's Military)

 

165 lbs

1st - Larry Todd (Goodland)

2nd - Steve Cook (St. Francis)

3rd - Dan Watkins (Hoxie)

4th - Bill Fair (St. John's Military)

 

180 lbs

1st - Tom Keller (St. Francis)

2nd - Mike Bair (Russell)

3rd - Larry McCants (Goodland)

4th - Harold Gray (Oakley)

 

Heavyweight

1st - Lawrence Wright (Shawnee Heights)

2nd - Richard Brown (Columbus)

3rd - John Woofter (Colby)

4th - Stan Keller (St. Francis)

 

1965

TEAM RESULTS
All-Classes
STATE CHAMPIONS - NORTON
COACH - J.R. 'JAKE' DURHAM

 

1. Norton - 40

2. St. Francis - 30

3. Douglass - 29

4. Arkansas City - 28

5. Wichita West - 26

6. Colby - 22

7. Hoxie - 19

8. Atwood - 18

8. Garden City - 18

10. Topeka High - 14

11. Clay Center - 13

11. Newton - 13

13. Hays Cadets - 12

13. Russell - 12

15. Liberal - 10

15. Oberlin - 10

17. Kapaun Mt. Carmel - 9

17. Topeka Seaman - 9

19. Wichita Campus - 7

19. Topeka Hayden - 7

21. El Dorado - 6

21. Emporia - 6

21. Junction City - 6

24. Oakley - 5

25. Kinsley - 4

25. Wellington - 4

25. Leavenworth - 4

28. Goodland - 1

28. Wichita Heights - 1

 

 

* note - 1965 marked the last year of an ALL-CLASS State Wrestling Tournament.

 

 

site - Colby

 

 

INDIVIDUAL RESULTS

 

95 lbs

1st - Steve Lampe (Colby)

2nd - Myron Lowry (Norton)

3rd - John Skinner (Topeka Seaman)

4th - Jack Shaw (Newton)

 

103 lbs

1st - Larry Peter (Clay Center)

2nd - Gary Ulmer (Norton)

3rd - R. McGranahan (Topeka Seaman)

4th - Tom Gull (El Dorado)

 

112 lbs

1st - Dale Naden (Arkansas City)

2nd - Steve Scott (Hoxie)

3rd - Jim Lampe (Colby)

4th - Dick Howard (Douglass)

 

120 lbs

1st - Larry Carroll (St. Francis)

2nd - Herb Banks (Arkansas City)

3rd - Jim Rowh (Norton)

4th - Randy Whitmore (Newton)

 

127 lbs

1st - Jimmy McDougal (Atwood)

2nd - Lyle Cook (St. Francis)

3rd - Jerry Smith (Newton)

4th - Tom Ostrander (Wellington)

 

133 lbs

1st - Andy Straw (Douglass)

2nd - Daryl Heskett (Hoxie)

3rd - Dale Williams (Arkansas City)

4th - Dwight Werner (Kinsley)

 

138 lbs

1st - Charles Kaus (Norton)

2nd - Cliff Raile (St. Francis)

3rd - Ron Carpenter (Wichita Campus)

4th - Bill Rhodes (Douglass)

 

145 lbs

1st - Jim McGann (Wichita West)

2nd - Mike Hagan (Kapaun Mt. Carmel)

3rd - Danny Thomas (Atwood)

4th - Tom Tweed (Norton)

 

154 lbs

1st - Greg Lewis (St. Joseph-Hays)

2nd - Evan McCartney (Oberlin)

3rd - Ron Brooks (Garden City)

4th - Doug Metzler (Colby)

 

165 lbs

1st - John Lightner (Garden City)

2nd - Don Scott (Liberal)

3rd - Tim Degginger (Topeka High)

4th - Vern Baker (???)

 

180 lbs

1st - Darrell Rainer (Wichita West)

2nd - Francis Smith (Douglass)

3rd - Bill Glenn (Topeka Hayden)

4th - Teron Jones (Junction City)

 

Heavyweight

1st - Buster Humphrey (Russell)

2nd - Ralph Nolder (Topeka High)

3rd - Steve Miltz (Emporia)

4th - Mark Watts (Oakley)

 

1964

TEAM RESULTS
All-Classes
STATE CHAMPIONS - ARKANSAS CITY
COACH - BUNT SPEER

 

1. Arkansas City - 49

2. Highland Park - 31

3. Newton - 29

4. Salina - 25

4. St. Francis - 25

6. Atwood - 24

6. Kapaun Mt. Carmel - 24

8. Hutchinson - 23

9. Douglass - 18

10. Hoxie - 16

11. Wichita West - 14

12. Oberlin - 13

12. Colby - 13

14. Topeka Seaman - 12

14. Kinsley - 12

16. Wichita Southeast - 10

17. Wichita South - 9

18. Garden City - 7

19. Junction City - 6

20. El Dorado - 5

21. Liberal - 3

21. Norton - 3

21. Topeka Washburn - 3

 

 

* note - Record state tournament attendance of 5,600 in Colby.

 

* note - There were no pins or falls throughout both days of the state tournament.

 

 

site - Colby

 

 

INDIVIDUAL RESULTS

 

95 lbs 

1st - LouIs Tijerina (Newton)

2nd - D. Jimenez (Salina)

3rd - C. Small (El Dorado)

4th - Jim Fortier (Arkansas City)

 

103 lbs

1st - Rex Storer (Hoxie)

2nd - E. Holsey (Wichita Southeast)

3rd - Jim Lampe (Colby)

4th - Chuck Banks (Arkansas City)

 

112 lbs

1st - Gene Morford (Oberlin)

2nd - Dale Naden (Arkansas City)

3rd - Truman Irving (Hutchinson)

4th - D. Swenson (Salina)

 

120 lbs

1st - Herb Jimmerson (Arkansas City)

2nd - Jerry Haynes (Douglass)

3rd - Dan Dunham (Garden City)

4th - Larry Carroll (St. Francis)

 

127 lbs

1st - Jimmy McDougal (Atwood)

2nd - Stormy Johnson (Salina)

3rd - Jerry Cunningham (Hutchinson)

4th - Daryl Heskett (Hoxie)

 

133 lbs

1st - Mike Hagan (Kapaun Mt. Carmel)

2nd - Rudy Doughit (St. Francis)

3rd - B. Upham (Junction City)

4th - Dale Williams (Arkansas City)

 

138 lbs

1st - Lee Dale (Highland Park)

2nd - Ed Boyer (Arkansas City)

3rd - Bill Ramsey (Colby)

4th - Dan Zumalt (Hutchinson)

 

145 lbs

1st - Bob Moberly (St. Francis)

2nd - L. James (Wichita South)

3rd - H. Bringle (Highland Park)

4th - D. Scott (Liberal)

 

154 lbs

1st - Bob Shelinbarger (Highland Park)

2nd - Greg Isaman (Arkansas City)

3rd - Mike Merritt (Newton)

4th - G. Salmans (Salina)

 

165 lbs

1st - Ray Smith (Topeka Seaman)

2nd - Nick Girrens (Douglass)

3rd - Mike Beims (Atwood)

4th - J. Dickson (Wichita West)

 

180 lbs

1st - Charles Toedman (Newton)

2nd - Kenny Baughman (Hutchinson)

3rd - J. McNeil (Kapaun Mt. Carmel)

4th - B. Howell (Topeka Washburn)

 

Heavyweight

1st - Lon Austin (Kinsley)

2nd - R. Franks (Wichita West)

3rd - Danny Lankas (Atwood)

4th - F. Furstenberg (Kapaun Mt. Carmel)

 

1963

TEAM RESULTS
All-Classes
STATE CHAMPIONS - NEWTON
COACH - DAVE WINTERS

 

1. Newton - 43

2. Colby - 42

3. Salina - 39

4. Oberlin - 33

5. Arkansas City - 29

6. Wichita South - 27

7. Douglass - 22

8. St. Francis - 18

9. Hutchinson - 13

10. Wichita East - 12

11. Wichita West - 11

12. Garden City - 10

12. Norton - 10

12. Topeka West - 10

15. Clay Center - 9

15. Highland Park - 9

17. Topeka - 7

18. Atwood - 6

18. Hoxie - 6

20. Wichita Heights - 5

20. Wichita Campus - 5

22. Kinsley - 4

22. Manhattan - 4

22. Wellington - 4

25. Russell - 3

26. Winfield - 3

27. Wichita North - 1

28. Wichita Southeast - 1

 

 

site - Colby

 

 

INDIVIDUAL RESULTS

 

95 lbs 

1st - Dale Naden (Arkansas City)

2nd - L. Peter (Clay Center)

3rd - Rex Storer (Hoxie)

4th - B. Hanna (Winfield)

 

103 lbs

1st - Jerry Haynes (Douglass)

2nd - Larry Carrol (St. Francis)

3rd - M. Clark (Wichita Heights)

4th - L. Tijerina (Wichita Campus)

 

112 lbs

1st - Herb Jimmerson (Arkansas City)

2nd - G. Morford (Oberlin)

3rd - Gilbert Sandate (Newton)

4th - Richard Miller (Norton)

 

120 lbs

1st - Ray Davis (Colby)

2nd - D. Reep (Wichita West)

3rd - Leland Enns (Hutchinson)

4th - J. Crowley (Arkansas City)

 

127 lbs

1st - Glenn White (Newton)

2nd - Lee Bandel (St. Francis)

3rd - Stormy Johnson (Salina)

4th - Jerry Cunningham (Hutchinson)

 

133 lbs

1st - Bob Brown (Oberlin)

2nd - John Lovitt (Colby)

3rd - Ed Hansen (Atwood)

4th - M. Simpson (Manhattan)

 

138 lbs

1st - Don Meador (Wichita South)

2nd - Gary Adams (Newton)

3rd - Rod Fisher (Norton

4th - G. Salmans (Salina)

 

145 lbs

1st - Bill Brown (Oberlin)

2nd - Charles Adams (Colby)

3rd - ?? (Salina)

4th - R. Serrioz (Wellington)

 

154 lbs

1st - Joel Kriss (Colby)

2nd - B. Shelinbarger (Highland Park)

3rd - Mike Merritt (Newton)

4th - K. Carothers (Kinsley)

 

165 lbs

1st - Jerry Soldner (Salina)

2nd - Garvin McDaniels (Douglass)

3rd - James Mayfield (Wichita East)

4th - Dennis Bangert (Russell)

 

180 lbs

1st - Gary Watson (Salina)

2nd - R. Wilkinson (Topeka West)

3rd - Charles Toedman (Newton)

4th - R. Manka (Wichita East)

 

Heavyweight

1st - George Dennis (Wichita South)

2nd - Doyle McGraw (Garden City)

3rd - G. Beethe (Topeka)

4th - Mike Eurton (Hutchinson)

 

1962

TEAM RESULTS
All-Classes
STATE CHAMPIONS - NORTON
COACH - J.R. 'JAKE' DURHAM

 

1. Norton - 59

2. Newton - 44

3. St. Francis - 42

4. Douglass - 36

5. Wichita West - 29

6. Oberlin - 24

7. Wichita East - 21

8. Hutchinson - 14

8. Wichita South - 14

8. Arkansas City - 14

11. Salina - 12

11. Garden City - 12

13. Colby - 10

13. El Dorado - 10

15. Wichita Heights - 9

16. Emporia - 8

17. Junction City - 6

17. Kansas School for the Blind - 6

19. Hoxie - 5

19. Oakley - 5

21. Highland Park - 4

21. Winfield - 4

21. Wichita Campus - 4

24. Goodland - 3

25. St. Joseph's (Hays) -1

 

 

* note - Norton won their 2nd State Championship in 1962 in their home gym in Norton.  They had 5 state placers.  4 of their wrestlers won state titles.  Those four won back to back to back to back state titles at 138 lbs, 145 lbs, 154 lbs, and 165 lbs.  

 

site - Norton

 

 

INDIVIDUAL RESULTS

 

95 lbs 

1st - Dan Durham (Garden City)

2nd - Jerry Haynes (Douglass)

3rd - Edmonson (Junction City)

4th - Naden (Arkansas City)

 

103 lbs

1st - Bruce White (Newton)

2nd - Burr (Arkansas City)

3rd - Paul Munk (Hoxie)

4th - Jerry Cunningham (Hutchinson)

 

112 lbs

1st - Al Martinez (Newton)

2nd - Sam Sears (Douglass)

3rd - Ray Davis (Colby)

4th - White (Highland Park)

 

120 lbs

1st - Glen White (Newton)

2nd - Lee Bandel (St. Francis)

3rd - Machart (Oberlin)

4th - Jerry Myers (Douglass)

 

127 lbs

1st - Martin Little (Douglass)

2nd - Cunningham (Wichita West)

3rd - Randall (KS School for the Blind)

4th - Rod Fisher (Norton)

 

133 lbs

1st - Gene Bandel (St. Francis)

2nd - Brown (Oberlin)

3rd - Chastain (El Dorado)

4th - Pollack (Winfield)

 

138 lbs

1st - John Kent (Norton)

2nd - Don Meador (Wichita South)

3rd - Gary Adams (Newton)

4th - Bob Moberly (St. Francis)

 

145 lbs

1st - Tim Carroll (Norton)

2nd - James Tucker (Wichita East)

3rd - Brown (Oberlin)

4th - Kiehl (Wichita Campus)

 

154 lbs

1st - Richard Wyatt (Norton)

2nd - Dick Wells (Hutchinson)

3rd - Grospitch (Salina)

4th - Joel Kriss (Colby)

 

165 lbs

1st - Larry Urban (Norton)

2nd - Landwehr (Wichita West)

3rd - Penny (Emporia)

4th - Ron Krien (St. Francis)

 

180 lbs

1st - Fred Isernhagen (St. Francis)

2nd - Chapman (Wichita West)

3rd - Mike Moser (Oakley)

4th - Owens (El Dorado)

 

Heavyweight

1st - Jim Waskiewicz (Wichita East)

2nd - Healy (Wichita Heights)

3rd - Senbiel (Salina)

4th - George Dennis (Wichita South)

 

1961

TEAM RESULTS
All-Classes
STATE CHAMPIONS - OBERLIN
COACH - MELVIN SIMPSON

 

1. Oberlin - 43

2. Douglass - 34

3. Norton - 33

4. Colby - 30

5. Newton - 26

6. Goodland - 25

7. Wichita South - 22

8. Wichita Southeast - 17

9. Atwood - 15

10. Garden City - 14

11. El Dorado - 12

11. Salina - 12

11. Wichita East - 12

11. Wellington - 12

15. St. Francis - 11

16. Russell - 10

16. Wichita West - 10

18. Manhattan - 9

18. Winfield - 9

20. Emporia - 7

20. Hoxie - 7

22. Leavenworth - 6

23. Wichita North - 5

24. Clay Center - 3

24. Hutchinson - 3

26. Oakley - 2

27. Topeka - 1

27. Highland Park - 1

29. Junction City - 0

 

 

site - Colby

 

 

INDIVIDUAL RESULTS

 

95 lbs 

1st - Bruce White (Newton)

2nd - Larry Arterburn (El Dorado)

3rd - Ray Davis (Colby)

4th - Dean Lawson (Norton)

103 lbs

1st - Dallas Hawks (Goodland)

2nd - Reep (Wichita West)

3rd - Sabin (Oberlin)

4th - Jim Horning (Norton)

112 lbs

1st - Al Martinez (Newton)

2nd - Darrel Rule (Norton)

3rd - Lee Alberts (Wichita North)

4th - Lee Bandel (St. Francis)

 

120 lbs

1st - David Sheffield (Wichita South)

2nd - Martin Little (Douglass)

3rd - Herb Leiker (Hoxie)

4th - Machart (Oberlin)

 

127 lbs

1st - Dan Davis (Colby)

2nd - Ayers (Oberlin)

3rd - Robert Banfill (Douglass)

4th - Holiwell (Manhattan)

 

133 lbs

1st - Tom Coons (Goodland)

2nd - David Ruda (Atwood)

3rd - Bammes (Manhattan)

4th - Arlie Williamson (Douglass)

 

138 lbs

1st - Horsch (Wellington)

2nd - James Tucker (Wichita East)

3rd - Lynn Davis (Atwood)

4th - John Kent (Norton)

 

145 lbs

1st - Mark Scott (Garden City)

2nd - Martindale (Wichita South)

3rd - Leslie Schreiner (Douglass)

4th - Norton (Winfield)

 

154 lbs

1st - Gary Duff (Salina)

2nd - Richard Wyatt (Norton)

3rd - Penny (Emporia)

4th - Brown (El Dorado)

 

165 lbs

1st - Ron Martin (Oberlin)

2nd - Oliphant (Wichita Southeast)

3rd - Landwehr (Winfield)

4th - Ron Krein (St. Francis)

 

180 lbs

1st - Victor Metzler (Colby)

2nd - Jerry Metz (Douglass)

3rd - Zongker (Wichita Southeast)

4th - Martin (Clay Center)

 

Heavyweight

1st - Gene Long (Oberlin)

2nd - Dick Chastain (Russell)

3rd - Johnson (Leavenworth)

4th - Jim Waskiewicz (Wichita East)

 

1960

TEAM RESULTS
All-Classes
STATE CHAMPIONS - DOUGLASS
COACH - DARRELL HILL

 

1. Douglass - 54

2. Goodland - 50

3. St. Francis - 34

4. Wichita East - 28

5. Hoxie - 27

6. Wichita Southeast - 23

7. Hutchinson - 22

8. Oberlin - 21

9. Norton - 19

10. Topeka - 16

11. Russell - 15

12. Newton - 14

13. Colby - 13

14. Oakley - 11

14. Wellington - 11

16. Kinsley - 10

17. St. John's Military - 9

18. Salina - 8

19. Wichita West - 7

20. Wichita North - 3

21. Winfield - 3

22. Kansas School for the Blind - 1

22. El Dorado - 1

22. Clay Center - 1

22. Wichita South - 1

26. Atwood - 0

27. Garden City - 0

28. Highland Park - 0

29. Liberal - 0

30. Manhattan - 0

 

 

* note - all participants in the State Tournament qualified through 4 district tournaments on Feb. 5th & 6th and 2 regional tournaments on Feb. 12th & 13th

 

 

site - Oakley

 

 

INDIVIDUAL RESULTS

 

95 lbs 

1st - David Hawks (Goodland)

2nd - O'Fallon (St. John's Military)

3rd - Mick Johnson (Wichita East)

4th - Lewis (Topeka)

 

103 lbs

1st - Al Martinez (Newton)

2nd - Lynn Plummer (Oakley)

3rd - Dale Reynolds (Douglass)

4th - Bob Demoret (Hutchinson)

 

112 lbs

1st - Jerry Myers (Douglass)

2nd - Mickey McClung (Goodland)

3rd - David Unruh (Wichita East)

4th - Richard Carter (Wichita North)

 

120 lbs

1st - Don Keller (St. Francis)

2nd - Les Rumback (Hoxie)

3rd - Larry Myers (Douglass)

4th - Seay (Wellington)

 

127 lbs

1st - Bobby Ahlerich (Douglass)

2nd - Larry Bird (Norton)

3rd - John Wickliffe (Hutchinson)

4th - Herbert Bandel Jr. (St. Francis)

 

133 lbs

1st - Gary Newell (Goodland)

2nd - Jim Kent (Norton)

3rd - Eddie Wegeman (Hoxie)

4th - Jerry Cheynet (Wichita Southeast)

 

138 lbs

1st - Don MacFee (Oberlin)

2nd - Bob Wright (Douglass)

3rd - Nixon (Wichita West)

4th - Jim Tucker (Wichita East)

 

145 lbs

1st - Robert Todd (Goodland)

2nd - Davison (Kinsley)

3rd - DeMoss (Wellington)

4th - Sater (Oberlin)

 

154 lbs

1st - Glenn Isernhagen (St. Francis)

2nd - Mosier (Hoxie)

3rd - Oliphant (Wichita Southeast)

4th - Miller (Winfield)

 

165 lbs

1st - Victor Metzler (Colby)

2nd - Dale Wagner (Russell)

3rd - Ritterhouse (Salina)

4th - Jerry Metz (Douglass)

 

180 lbs

1st - Walters (Topeka)

2nd - Armand Baughman (Hutchinson)

3rd - Jim Tinkler (Russell)

4th - Fred Isernhagen (St. Francis)

 

Heavyweight

1st - Wellman (Wichita Southeast)

2nd - Fred Freeman (Wichita East)

3rd - Gene Long (Oberlin)

4th - David Thomas (Goodland)